mężczyzna klei drewno klejem montażowym

Jaki klej montażowy wybrać?

Z pewnością każdy z nas ma w domu różnego rodzaju kleje. W specjalistycznych marketach znajdziemy wiele substancji klejących, a wśród nich kleje montażowe. Wybierając odpowiedni, trzeba zapoznać się z ich składem, aby prawidłowo dobrać klej do określonych materiałów i warunków pracy.

Czym się różnią kleje montażowe?

Kleje montażowe różnią się między sobą bazą, na jakiej oparty jest dany produkt. Na rynku dostępne są kleje na bazie kauczuku syntetycznego, które należą do grupy klejów rozpuszczalnikowych, wśród których występuje dodatkowy podział w zależności od zastosowanego rozpuszczalnika. Występują również kleje na bazie wodnej, poliurtanowe czy kleje polimerowe.

Najpopularniejsze kleje montażowe – kleje rozpuszczalnikowe

Kleje rozpuszczalnikowe zazwyczaj są wykonane na bazie kauczuku syntetycznego, co sprawia, że są mało elastyczne i trudno je usunąć. Dostępne są kleje rozpuszczalnikowe, które zawierają odpowiednio zmodyfikowane rozpuszczalniki, umożliwiające klejenie delikatnych elementów. Należy pamiętać, że mogą doprowadzić do odbarwienia klejonych elementów, więc trzeba uważać, że jeśli kleimy wrażliwe przedmioty, trzeba wybrać inny. Klejone powierzchnie łączy się, mocno je do siebie dociskając. Następnie szybko odrywamy elementy od siebie i odczekujemy chwilę, aż wykonamy ponowne złączenie elementów. W tym czasie rozpuszczalnik wyparuje, umożliwiając trwałe i mocne sklejenie.

Kleje montażowe na bazie wodnej

Kleje tego typu nie mają w składzie rozpuszczalników, więc nie mają nieprzyjemnego zapachu i w łatwy sposób można je usunąć podczas klejenia (np. za pomocą lekko zwilżonej wodą ścierki). Istotne jest jednak, aby pamiętać, że po stwardnieniu klej staje się wodoodporny. Z tego względu wszystkie narzędzia i pozostałości kleju zaleca się usuwać na bieżąco. Kleje wodne nie nadają się do klejenia wszystkich powierzchni. Trwałe związanie elementów następuje na skutek odparowania wody zawartej w kleju, więc wiązanie będzie trwałą jeśli jeden z elementów będzie mieć chropowatą i dobrze chłonącą wilgotność powierzchnię. Kleje na bazie wodnej mają najczęściej biały kolor i możliwe jest ich pomalowanie po stwardnieniu. Tego typu spoiwa są bardzo elastyczne, więc sprawdzą się w większości typowych prac wykończeniowych.

Inne publikacje  Os Melhores Apps De Random Chats Para Smartphone

Poliuretanowe kleje montażowe

Kleje poliuretanowe, nazywane klejami konstrukcyjnymi, odznaczają się najlepszą siłą wiązania elementów. Połączenie jest bardzo trwałe i mocne, czasami nawet niemożliwe do rozerwania bez użycia elektronarzędzi. Klej poliuretanowy w czasie wiązania zwiększa lekko swoją objętość, poprzez proces tzw. pęcherzykowania. Dzięki temu wypełnia większość nierówności i porów w klejonych elementach, co przekłada się na jakość i trwałość połączenia. Tego typu spoiwa świetnie nadają się do naprawy uszkodzonych mebli czy klejenia stolarki okiennej i drzwiowej.

Planując prace naprawcze, wybierzmy odpowiednie kleje, by mieć pewność, że powstałe łączenie będzie mocne i wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *