Jaki klej na ciepło czy na zimno?

Łączenie ze sobą różnorodnych materiałów z reguły wymaga użycia kleju. W domu każdego z nas znajdziemy przynajmniej dwa rodzaje klejów – tak zwany klej biurowy, który najczęściej wykorzystywany jest do łączenia ze sobą kartek papieru oraz tak zwany klej błyskawiczny, który stosowany jest przy drobnych naprawach np. podklejeniu butów czy sklejeniu stłuczonego bibelotu. Są to kleje stosowane na zimno. Na rynku można dostać również kleje do stosowania na gorąco, które zyskują coraz więcej zwolenników z uwagi na łatwość stosowania oraz wysoką jakość spoiny, którą tworzą.

W jakiej formie dostępne są kleje?

Kleje to substancje powierzchniowo czynne, których zadaniem jest połączenie dwóch elementów (wykonanych z takich samych lub różnych materiałów). Kleje mogą mieć różną postać oraz właściwości. Do użytku domowego i podstawowych prac w biurze najczęściej stosowane są kleje na zimno dostępne w formie płynnej lub stałej, które przeznaczone są do klejenia papieru. Do innych drobnych prac można zastosować kleje płynne szybkowiążące, które najczęściej stosuje się do klejenia ze sobą tworzyw sztucznych. Cechą charakterystyczną tych klejów jest szybki czas wiązania – niekiedy nawet kilka sekund oraz mocna spina. Dlatego należy bardzo uważać przy ich zastosowaniu, gdyż po złączeniu dwóch elementów może okazać się, że nie można już poprawić linii klejenia.

Inne publikacje  Jak odświeżyć pomieszczenie w mieszkaniu?

Ciekawą grupą klejów są kleje na gorąco, które charakteryzują się tym, że stosuje się je po podgrzaniu do określonej temperatury. Temperatura topnienia będzie zależała przede wszystkim od składu kleju oraz tego, do czego jest on przeznaczony. Kleje do delikatnych i cienkich materiałów, wrażliwych na temperatury np. papieru czy cienkich tkanin, będą miały o wiele niższą temperaturę topnienia, niż kleje przeznaczone do drewna czy metalu.

Klej na ciepło najczęściej ma postać cienkiego sztyftu, który umieszcza się w specjalnym pistolecie elektrycznym. Sztyfty należy dobierać do mocy pistoletu, ale także do średnicy jego otworu wylotowego. Jeżeli sztyft będzie za cienki, pistolet nie będzie efektywnie działał lub może dojść do jego uszkodzenia. Z kolei zbyt grube sztyfty nie przejdą przez dysze pistoletu i nie zostaną roztopione, co uniemożliwi korzystanie z tego urządzenia.

Jaki klej wybrać?

Wybierając klej warto zwrócić uwagę na to, jakie są jego parametry i do klejenia czego poleca go producent. Z reguły najważniejsze są takie parametry jak:

  •         lepkość;
  •         czas otwarty, czyli czas liczony od momentu nałożenia kleju do sklejenia przedmiotu;
  •         czas wiązania, czyli czas, po którym klej osiąga pełną wytrzymałość.

Ważne jest też to, jaki skład ma klej. Od jego bazy będą zależały jego właściwości – kleje będą np. bardziej elastyczne lub będą głębiej wnikały w klejone powierzchnie. Przykładowo kleje epoksydowe zalecane są do metali i ceramiki, kleje poliuretanowe do tworzyw sztucznych i skóry, kleje poliwinylowe do drewna, a kleje silikonowe do łączenia metali z kauczukiem lub tworzywami sztucznymi.

Inne publikacje  Czarno-białe plakaty. Dowiedz się, gdzie pasują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *