farby kolory

Rodzaje farb i ich charakterystyka

Farby należą do najprostszych i najczęstszej wykorzystanych materiałów ochronnych i dekoracyjnych. Jest substancją powłokotwórczą mającą na celu pokrycia powierzchni dowolnych przedmiotów. Ze względu na skład rozróżniamy kilka rodzajów farb.

Podział i charakterystyka

Zasadniczo farby dzielimy na wodorozcieńczalne, które dzielimy na mineralne i organiczne oraz rozpuszczalnikowe. Na przestrzeni lat swoje wzloty świętowały różne farby. Wraz z rozwojem technologicznym i zapotrzebowaniem klientów zmieniał się skład i struktura farb.

Farby do tynków wewnętrznych, ścian i sufitów do niedawna stosowano farby emulsyjne. Dające bardzo dobre pokrycie powierzchni malowanej i wodoodporność, dlatego stosowane były często w łazienkach i kuchniach. Wadą farb emulsyjnych jest charakterystyczny zapach związków organicznych. Pędzle, wałki i inne przybory malarskie myte musiały być w rozpuszczalnikach. Obecnie farby emulsyjne wyparte są przez farby akrylowe. Wodorozcieńczalne, bez nieprzyjemnego zapachu, doskonale nadające się do pokoju dziecięcego. A do kuchni czy łazienki stosuje się obecnie hit wśród farb, farby lateksowe lub akrylowo-lateksowe. Również wodorozcieńczalne, więc pozbawione nieprzyjemnego zapachu. Z doskonałym kryciem niczym dobre farby emulsyjne. Niekiedy z środkami zapobiegającymi powstawania grzybów, są doskonała alternatywą.

Farby do tynków zewnętrznych i elewacji są to farby emulsyjne rozcieńczalne rozpuszczalnikiem organicznym, a nie wodą ponieważ oprócz walorów estetycznych ma również za zadanie chronić nasz tynk zewnętrzy. Stosowane są również farby krzemianowe, cementowe i silikonowe. W przypadku tych drugich mogą one być stosowane w kilka dni po tynkowaniu. W przypadku emulsji należy odczekać minimum jeden miesiąc, aby rozpocząć proces malowania.

Inne publikacje  Do czego służą farby olejne ?

Farby do drewna to różnego rodzaju emalie, bejce, lakierobejce oraz wachlarz lakierów poliuretanowych, akrylowych czy alkilowych. W przypadku emalii mają za zadanie pokryć powierzchnie malowaną. Pozostała grupa farb do drewna mimo nadawania nowego kolory pozostawia widoczną strukturę słojów.

Farby do glazury i płytek są coraz popularniejsze. Charakteryzują się wysoką przyczepnością do powierzchni nie chropowatych. Dlatego jeżeli znudzi nam się kolor płytek w łazience nic prostszego tylko puszka farby, pędzel i gotowe. Są to farby wodorozcieńczalne pozbawione zapachu, które po wyschnięciu tworzą twardą powłokę odporna na środki chemiczne zawarte z detergentach oraz wodę.

W zależności od powierzchni, którą chcemy pomalować dobór farby zależy od nas. Mimo wszystko lepiej przed rozpoczęciem malowania zapytać fachowca, czy dana farba nadaje się na nasz grunt, aby już przy pierwszym pociągnięciu pędzla nie było niespodzianki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *