Spis treści
W dzisiejszych czasach ogród to nie jest już tylko warzywniak czy rabatki z kwiatami, ale przede wszystkim miejsce do wypoczynku i relaksu. Odpowiednio zaaranżowany może stanowić prawdziwą ozdobę domu i zapewnić doskonałe warunki dla wszystkich domowników. Jednym z najciekawszych sposobów na dekorację ogrodów są gabiony, czyli proste konstrukcje siatkowe, które wypełniane są kamieniami do gabionów.
Jakie są rodzaje gabionów?
Konstrukcje siatkowe gabionów mogą być wykonane z różnych materiałów. Kosze oporowe są zrobione z drutu o średnicy 3,5-4,5 mm, plecionego lub zgrzewanego. Mogą mieć różne przekroje i kształty, ale najchętniej kupowane są modele prostokątne. Z gabionów o wysokości 15-30 cm można zrobić efektowne schody ogrodowe, cokoły, ogrodzenia czy słupy. Gabiony o wysokości 50-100 cm nadają się na murki, podwyższone rabaty czy konstrukcje umacniające skarpy.
Kosze ogrodzeniowe pozwalają na tworzenie wysokich, wąskich ścian. Zajmują niewiele miejsca, ponieważ przy szerokości zaledwie 15 cm mogą mieć nawet 240 cm wysokości. Wykonuje się je z mocnej, spawanej siatki wykonanej ze stalowych prętów. Można z nich zrobić ścianę, ogrodzenie, a nawet podporę wiaty.
Do budowy gabionów znakomicie nadaję się zwykłe druciane panele, stosowane do tworzenia przęseł ogrodzeń. Na słupy osadzone w gruncie należy z obu stron przymocować panele, spiąć je haczykami, a pomiędzy siatkę wsypać kamienie do gabionów. Takie ścianki są łatwe do zbudowania, ponieważ w sklepach budowlanych można obecnie bez problemu kupić gotowe panele ogrodzeniowe oraz słupki.
Jakie kamienie nadają się do wypełniania gabionów?
Montaż gabionów nie jest skomplikowany, a do tego zajmuje niewiele czasu. Nieco trudniejsze jest wypełnienie ich kruszywem. Sposób wypełnienia gabionów wpływa na stabilność i estetykę konstrukcji. Najlepsze kamienie do gabionów to kamienie łamane, tłuczeń, otoczaki, kostka brukowa lub żużel wielkopiecowy. Bardzo ciekawy efekt można osiągnąć stosując bryły z przetopionego szkła, które można podświetlić taśmami LED.
Kamienie do gabionów można też zastąpić klockami drewnianymi, korą czy dachówkami pochodzącymi z rozbiórki. Dobierając materiał, trzeba pamiętać, by dopasować go do materiałów użytych do wykończenia domu i jego otoczenia. Jest to ważne, ponieważ raz wypełnionych gabionów nie można już rozmontować. Warto też wybrać materiał, który po latach nie będzie się kruszył.
Wielkość kamieni czy innego wypełnienia powinna być na tyle duża, by nie wypadały one poza siatkę. Oczka siatek najczęściej mają szerokość od 50 do 100 mm, ale w przypadku gabionów stworzonych z przęseł ogrodzeniowych, oczka mogą być jeszcze większe. Warto też pamiętać, że im węższy kosz, tym trudniejsze jest układanie we wnętrzu dużych kamieni.
Jakie są zalety gabionów?
Gabiony mają wiele zalet i nie bez powodu cieszą się rosnącą popularnością. Przede wszystkim są uniwersalne, ponieważ pasują zarówno do architektury nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Można je wykorzystywać do odnawiania ogrodzeń i bez trudności dopasować do otoczenia, a nawet obsadzić pnączami. Gabiony są na tyle masywne, że doskonale chronią wnętrze posesji przed hałasem oraz wzrokiem przechodniów.