Co na podłogę – płytki czy parkiet? (lakier do drewna kolory, lakiery do drewna)

Wybór odpowiedniego materiału do wykończenia podłóg jest niezwykle istotny i warunkuje o późniejszej wygodzie eksploatowania wnętrz. Naturalne drewno to pierwszy materiał, który przychodzi w tym momencie na myśl. Jest całkowicie bezpieczne, nie uczula i nie przyciąga kurzu. Na rynku dostępne są różne lakiery do drewna, dzięki którym można łatwiej zadbać o posadzkę więc jedyną wadą takiego rozwiązania wydają się być tylko wysokie, w porównaniu do klasycznych paneli podłogowych, koszty. Czy jednak na pewno?

Faktycznie, drewno ma liczne zalety, ale niestety ma także istotne wady. Przede wszystkim mowa tu o cenie, o której już wcześniej wspomnieliśmy. Metr kwadratowy litych desek może kosztować nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Drewno może się również wypaczać, jeżeli przed sprzedażą nie zostało dokładnie wysuszone. Łatwiej też ulega na uszkodzenia mechaniczne oraz odbarwienia w wyniku kontaktu z czerwonym winem, kawą czy innymi substancjami. Oczywiście to właśnie w celu zabezpieczenia stosuje się lakiery do drewna, ale nie gwarantują one, że podłoga przez dziesiątki lat będzie prezentowała się nienagannie.

Czy wybór koloru drewna może być problemem?

Teoretycznie tak. Drewna mają przecież swoje własne, naturalne barwy. Oczywiście lakier do drewna kolory może mieć różne, jednak pojawia się pytanie czy piękne, jasne drewno sosnowe naprawdę warto przyciemniać? Naszym zdaniem jedynym słusznym rozwiązaniem jest jedynie naturalne zabezpieczenie oraz uwydatnienie słojów.

Inne publikacje  Szkło hartowane do kuchni – 4 powody, dla których warto je mieć

No właśnie, i tutaj napotykamy kolejny problem. Aby podłoga drewniana wyglądała naprawdę estetycznie należy dobrze dopasować do siebie poszczególne deski! Mowa tu zarówno o ich kształcie, jak i o ułożeniu słojów a pod tym względem dopasowanie bywa niesamowicie problematyczne.

No dobrze, mamy już więc lakier do drewna kolory zostały ustalone, a więc jaki wybrać gatunek?

Wbrew pozorom nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do wszystkich wnętrz. Zależne to jest w dużej mierze od stopnia wilgoci panującego w pomieszczeniu oraz od poziomu eksploatacji. Do kuchni oraz łazienki nadają się tylko dąb, modrzew i niektóre gatunki egzotyczne o ile odpowiednio się je zabezpieczy.

Płytki czy drewno?

To częste pytanie inwestorów, którzy uważają, że panele podłogowe nie sprostają ich oczekiwaniom jakościowym a drewno będzie stawiało przed nimi wysokie wymagania dotyczące pielęgnacji. Płytki są niezwykle praktyczne, odporne na uszkodzenia i odbarwienia. Są jednak przy tym niezwykle zimne i nie dodadzą wnętrzu takiego samego ciepła.

Czy warto stosować panele podłogowe?

Nowoczesne panele podłogowe są proste w montażu. Nie łączy się ich bowiem za pomocą kleju, ale zatrzasków lub piór. Są łatwe w eksploatacji a przy tym również niedrogie. Wiele wzorów do złudzenia przypomina strukturą naturalne drewno z uwzględnieniem słojów. Być może stanowią najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy mają prawdziwe dylematy dotyczące wyboru?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *