Co należy wiedzieć przy olejowaniu drewna

Drewniane podłogi są piękne, szczególnie te z litego drewna. Matowa, ale z lekkim połyskiem podłoga nadaje pomieszczeniu smaku, przytulności i elegancji równocześnie. Posadzki, które robią największe wrażenie, są zrobione z drewna olejowanego. Oleju używa się także do konserwacji drewnianych tarasów i mebli ogrodowych. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Podłoga to wizytówka

Nawet najładniejsze, najmodniejsze meble poustawiane na powycieranym linoleum lub sczerniałym parkiecie nie stworzą eleganckiego pomieszczenia. Za to najprostsze kanapy czy komody stojące na zadbanej, drewnianej podłodze nabiorą wyrazu i stylu.

Podłogi robi się z twardych gatunków drewna, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Wszystkie trzeba zakonserwować. Często stosuje się olejowanie drewna, bo to najbardziej ekologiczna metoda. Olej wnika głęboko, uwydatniając rysunek drewna i ocieplając kolor. Można zastosować olej z pigmentem i zmienić barwę podłogi. Modne jest postarzanie drewna, a ten efekt osiąga się olejami wybielającymi. Olejowane drewno reguluje mikroklimat w domu, bo olej nie zatyka porów i pozwala podłodze „oddychać”. Oleje nie tworzą twardej warstwy jak lakiery i drewno zachowuje swoją zdolność regeneracji. Nawet gdy powstaną na posadzce zarysowania, nie będą zbyt widoczne, bo wgłębienia nie sczernieją. Mikro ubytki same się zamaskują, bo drewno w tych miejscach spęcznieje i wypełni uszkodzenia. Olejowane podłogi mają i tę zaletę, że nie wymagają cyklinowania, gdy po latach trzeba je odnowić. Po prostu oczyszcza się powierzchnię i nakłada nową warstwę oleju.

Inne publikacje 

Why No body is Today What You Ought To Do And Speaing Frankly About Philippines Women

Drewno olejowane ma tez wady

Podłogi impregnowane olejem są mniej odporne na ścieranie niż te malowane lakierem. Po trzech, czterech latach użytkowania trzeba je odnowić, choć nie jest to szczególnie pracochłonne i można to zrobić bez pomocy fachowca. Olejowane drewno wymaga też systematycznej pielęgnacji, a co pół roku położenia warstwy impregnatu, który zabezpieczy drewno przed ewentualnymi plamami. Niedogodnością jest długi czas schnięcia drewna olejowanego, bo nowa podłoga nadaje się do użytku po około dwóch tygodniach. Jednak po odnawianiu taka posadzka schnie dużo szybciej.

Decyzja o sposobie zabezpieczenia drewnianych podłóg nie jest łatwa. Wiele zależy od przyzwyczajeń domowników, od tego czy w domu są zwierzęta, czy często przyjmuje się gości. Gdy chcemy mieć podłogę ekologiczną, oddychającą, to odpowiednio pielęgnowana będzie służyła długie lata i zawsze wyglądała jak nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *