Czym jest bejca do drewna?

Bejca do drewna to produkt, który często się stosuje do wykańczania drewna. Preparaty tego typu występują w wielu rodzajach, więc mają dużo zastosowań. Ich nakładanie nie jest trudne, cena atrakcyjna, więc używa się ich do renowacji mebli, a także w stolarstwie artystycznym i budownictwie.

Zalety bejcy do drewna

Bejca do drewna jest wodnym roztworem barwników i substancji ochronnych. Około dziewięćdziesiąt procent objętości całego preparatu stanowi woda, więc bejca do drewna jest bardzo płynna. Sprawia to, że dość dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Barwniki są rozcieńczone, dzięki czemu preparat podkreśla usłojenia drewna. Jest to duża zaleta estetyczna. Można zmienić barwę drewna, a jednocześnie nie straci ono swojego naturalnego uroku. Poza wodną bejcą do drewna w sklepach znajdziemy także bejce rozpuszczalnikowe lub olejne. Mają one inny skład i właściwości chemiczne, ale podobne właściwości estetyczne.

Jak właściwie dobrać bejcę do drewna?

Stojąc przed koniecznością zakupu bejcy do drewna i chcąc dobrać ją właściwie, musimy znać skład chemiczny poszczególnych preparatów i wynikających z tego różnic w działaniu. Jest to niezbędna wiedza, gdyż każdy gatunek drewna wymaga innego postępowania. Ze względu na swoje właściwości barwi się inaczej, więc źle dobrana bejca nie będzie wyglądała tak dobrze, jak tego oczekujemy.

Inne publikacje  Finest Sexting Websites And Apps: Chat With Native Individuals 2024 Detroit

Jakie bejce znajdziemy w sklepie?

Jeśli chcemy pomalować schody, wybierzmy bejcę do drewna, która wnika głęboko w drewno i ma dużą zawartość substancji ochronnych. Sprawia to, że delikatne starcie wierzchniej warstwy nie jest widoczne, a przecież schody są intensywnie eksploatowane. Takie właściwości mają bejce olejowe i rozpuszczalnikowe. Chcąc pomalować twarde drewno dębowe możemy wybrać dowolną bejcę do drewna, a wybór powinien zależeć od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Drewno sosnowe jest bardzo miękkie, więc najczęściej barwi się je bejcami wodnymi. Jeśli chcemy olejować drewno, pod olej nałóżmy bejcę olejową, a do drewna fornirowanego wybierzmy bejcę rozpuszczalnikową, najlepiej nitrową. Meble możemy wykończyć dowolną bejcą do drewna, świetnie sprawdzi się wodna.

W jakich kolorach występuje bejca do drewna?

Producenci oferując bejcę w wielu kolorach, ale jeśli nie możemy znaleźć takiego, jaki potrzebujemy, skorzystajmy z usług mieszalni. Najlepiej zamówić próbki koloru na określonym rodzaju drewna. W inny sposób nie uda się sprawdzić, jaki kolor bejca do drewna przyjmie na danym rodzaju powierzchni.

Jeśli marzy nam się renowacja mebli czy chcemy zająć się rękodziełem, z pewnością będziemy potrzebować bejcy do drewna. Pracownicy marketów budowlanych doradzą w doborze odpowiedniego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *