Czym jest farba akrylowa?

 

Większość producentów posiada w swojej ofercie kilka rodzajów farb.  Kiedy  zdecydujemy się na zmianę wystroju w mieszkaniu, powinniśmy zapoznać się z ich właściwościami. Ułatwi to podjęcie decyzji, co do wyboru materiału dekoracyjnego. Obecnie najpopularniejszymi emulsjami  do dekoracji ścian i sufitów są farby lateksowe i akrylowe.

Charakterystyka farb akrylowych

Farby akrylowe to jedne z najczęściej stosowanych we wnętrzach farb.  Spoiwem ich są żywice poliakrylowe. Emulsje akrylowe są wodo rozpuszczalne, nie wydzielają przykrego zapachu i są przyjazne dla środowiska. Farby akrylowe schną bardzo szybko tworząc powłokę odporną na warunki atmosferyczne i  promieniowanie UV.  Połysk powstający na ścianie utrzymuje się bardzo długo, a kolory nie zmieniają się. Emulsje tą można stosować na wszystkich rodzajach podłoża (płytach i tynkach). Bardzo łatwo się rozprowadza i jest wydajna.

Gdzie znajdują zastosowanie?

Najczęściej farby akrylowe stosuje się do malowania ścian i sufitów w domach i mieszkaniach. Ze względu na stopień wytrzymałości na ścieranie nadają się do salonów, pokojów dziecięcych, przedpokoju. Nie poleca się tego typu farb do łazienek i kuchni.

Farby akrylowe mają również zastosowanie jako emalie do drewna, metalu i tworzyw sztucznych.

Emulsje akrylowe do drewna są bardzo funkcjonalne, dobrze pokrywają powierzchnię malowaną, jednak nie mają bardzo dużej trwałości.

Oprócz tego w budownictwie stosuje się inne rodzaje farb akrylowych, opartych na rozpuszczalnikach organicznych. Stosuje się je do pokrywania powierzchni ocynkowanych.

Inne publikacje 

What Everyone Does In Regards To Russian Woman And What You Need To Do Different

Nie można pominąć także ich walorów artystycznych. Często wykorzystywane są w rękodziele czy przez artystów. Dzięki szerokiej gamie barw stają się wielką paletą możliwości i inspiracją dla twórców.

Zastosowanie farb akrylowych jest bardzo różnorodne. Największą popularność mają jednak jako materiały dekoracyjne do malowania ścian i sufitów. Wybór koloru czy typu farby uzależniony jest od efektu jaki chcemy osiągnąć. Emulsje akrylowe dostępne są w szerokiej palecie barw, co pozwala wykorzystać je do wielu rodzajów aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *