Do czego służą farby olejne ?

Wiosna to dla wielu z nas czas, gdy czujemy, że musimy coś zmienić. Często postanawiamy zrobić remont. Idziemy więc do sklepu z farbami i szukamy odpowiedniego produktu. Na sklepowych półkach królują emulsje, ale nadal znajdziemy tam farby olejne. Jakie powierzchnie maluje się takimi farbami?

Cechy farb olejnych

Farby olejne nie zawierają żywicy, dzięki czemu stworzone nimi powłoki nie pękają i się nie łuszczą.

Maluje się nimi ściany oraz drewno. Dzięki dobrej przepuszczalności pary wodnej umożliwiają odprowadzanie wilgoci z wnętrza drewna na zewnątrz. Drewno jest w ten sposób zabezpieczone przed gniciem wywoływanym przez utrzymującą się wilgoć. Zawarta w farbie biel cynkowa zwiększa odporność powłoki na warunki pogodowe. Do barwienia farby stosowane są pigmenty mineralne lub ziemne odporne na światło, a możemy kupić farbę w wielu kolorach. Powłoka farby olejnej jest elastyczna i bardzo odporna na ścieranie, a właściwie prawie niezniszczalna, więc można ją myć,
a nawet szorować. Renowacja odbywa się poprzez oczyszczenie powierzchni i nałożenie kolejnej warstwy. Nowoczesne farby olejne są gotowe do użycia i bardzo dobrze kryją. Ponadto, zawierają ponad 85% części nielotnych i spełniają wszystkie wymagania dotyczące maksymalnej zawartości lotnych związków organicznych. Niektórymi można więc malować nawet dziecięce zabawki.

Gdzie stosuje się farby olejne?

Farby olejne stosuje się na powierzchniach drewnianych (drzwi, okna, oblicówki, belki) i metalowych, w tym także stalowych i ocynkowanych, na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Inny rodzaj tego typu farb stosuje się do pomieszczeń, tworząc tak zwane lamperie. Maluje się w ten sposób ściany
w pomieszczeniach użyteczności publicznej, gdzie nie ma możliwości ciągłej korekty malarskiej. Lamperie są niezbędne w szpitalach, gdzie bardzo ważne jest utrzymanie czystości i możliwość dokładnego umycia ścian.

Inne publikacje  Jaki kolor na sufit?

Jak malować farbami olejnymi?

Podłoże, na które chcemy nałożyć farbę musi być czyste, suche, odtłuszczone, chłonne, o neutralnym pH i bez jakichkolwiek substancji chemicznych. Jeśli malujemy drewno, stare powłoki farb na bazie żywic alkidowych lub akrylowych trzeba usunąć i odkurzyć. Farbę nakładamy pędzlami lakierniczymi
z naturalnego włosia lub krótkowłosymi wałkami lakierniczymi. Przed użyciem farbę musimy dokładnie wymieszać, a kożuch, który mógł powstać na jej powierzchni trzeba usunąć. Produkt nakłada się na powierzchnie drewna równomierną cienką warstwą zgodnie z kierunkiem słojów. Bezwzględnie trzeba unikać zacieków, by nie szpeciły powierzchni. Kolejną powłokę można nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy.

Nowoczesne farby olejne są bezpieczne dla zdrowia, a w naszych domach nadal można znaleźć dla nich zastosowanie. Pamiętajmy, by używać ich zgodnie z zalecaniami podanymi przez producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *