Farby do malowania mebli

Piękne drewniane meble dodają charakteru każdemu wnętrzu. Świetnie sprawdzają się również w ogrodach, na tarasach, czy balkonach. Aby służyły nam przez długi czas powinny być odpowiednio zabezpieczone. Czasami, kiedy już się opatrzą i zapragniemy zmiany, nie koniecznie trzeba je wyrzucać. Można je przemalować specjalnie do tego przeznaczonymi farbami do drewna, lub po prostu polakierować. W podobny sposób można odnowić również meble lakierowane i fornirowane.

Które farby są do drewna?

Oferta rynkowa farb do malowania drewna obejmuje trzy podstawowe rodzaje: farby kredowe, akrylowe i alkidowe. Te pierwsze są to emalie wodorozcieńczalne, które mają bardzo krótki czas schnięcia. Zapewniają  matowe wykończenie. Mankamentem tych farb jest ich niewielka trwałość. Kolejne to farby akrylowe, wodorozcieńczalne. Warstwa przez nie tworzona jest odporna na zniszczenia. Daje półmatowe wykończenie. Po nałożeniu wysychają nawet do 6 godzin. Ostatni rodzaj stanowią farby alkidowe. Są to farby rozpuszczalnikowe, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Zatem, nie poleca się ich dla alergików. Bardzo długo wysychają, bo nawet do 12 godzin. Zaletą ich jest duża trwałość i odporność na ścieranie. Tworzą jednolitą, połyskującą powłokę. Najważniejsze przy wyborze rodzaju farb, jest ich przeznaczenie.

Farby o specjalnym przeznaczeniu

Czasami  meble, które wymagają pomalowania mają różne przeznaczenie. Wówczas przydadzą się farby  do drewna ze specjalnymi dodatkami lub żywicami. Na rynku dostępne są więc farby ogniochronne (powstała powłoka chroni przed zajęciem się ogniem). Kolejny rodzaj to farby do drewna lakierowanego (akrylowe lub alkidowe), które są bardzo gęste i trudne w nakładaniu, jednak mają zwiększoną przyczepność do podłoża.

Inne publikacje  Lakiery do drewna bezpieczne dla alergika

Malowanie mebli  do ogrodu

Jeśli drewno użytkowane w ogrodzie lub na tarasie chcemy pomalować farbami zazwyczaj należy nałożyć na nie najpierw podkład. Można pomalować je również farbami, które jednocześnie impregnują drewno. Ostatnio stają się one bardzo popularne, ze względu na łatwość stosowania. Do malowania na zewnątrz najlepsze będą farby głęboko wnikające w strukturę drewna, na przykład farby alkidowe. Ponadto polecane są również farby akrylowe, które dają trwałe i elastyczne powłoki. Obydwa rodzaje zabezpieczają drewno przed działaniem wilgoci oraz zmiennych temperatur.

Malowanie mebli do domów i mieszkań

Do malowania elementów drewnianych w domach najczęściej poleca się farby akrylowe lub kredowe, gdyż nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli chcemy, aby powierzchnie były trwałe i odporne na wilgoć i ścieranie z powodzeniem użyć możemy farb alkidowych.

Ponadto farby kredowe można stosować  do malowania mebli postarzanych oraz w stylu shabby chic (efekt wytarcia). Jeśli chcemy odnowić meble lakierowane konieczne będzie uprzednie zmatowienie lub zeskrobanie warstwy lakieru. Przygotowany w ten sposób mebel możemy pomalować farbę do drewna. W przypadku mebli z płyty MDF należy je przetrzeć papierem ściernym, co pomoże zwiększenie przyczepność podłoża. Następnie powstały pył usuwamy za pomocą wilgotnej szmatki i po prostu malujemy.

Malowanie mebli dzięki dostępnym produktom nie jest trudne. Warto pokusić się o dokonanie zmian samodzielnie, ponieważ daje to ogromną satysfakcję. Dostępne na rynku farby do drewna przystosowane są do wszystkich rodzajów powierzchni. Imponująca jest również paleta barw. Takie zmiany na pewno okażą się korzystne dla naszych mebli, ponieważ dodatkowo zabezpieczą je przed zniszczeniem.

Inne publikacje  Rodzaje farb i ich charakterystyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *