przechowywanie żywności

Jak przechowywać produkty spożywcze?

Po powrocie z marketu zwykle odruchowo układamy produkty spożywcze w lodówce i na kuchennych półkach. Rzadko zadajemy sobie pytanie, jak prawidłowo przechowywać artykuły sypkie tj. mąka czy kasza i kiedy właściwie mija termin ich przydatności. Sprawdźmy w jaki sposób możemy zapewnić im świeżość.

Artykuły sypkie – zasady przechowywania

Często przechowujemy mąkę, cukier, kaszę czy herbatę w papierowych opakowaniach, w których przynieśliśmy je ze sklepu. Nawet po otwarciu produktów nie przesypujemy ich do szczelnie zamkniętych pojemników, zwiększając ryzyko, że wchłoną wilgoć z powietrza lub przejmą zapachy z otoczenia. To duży błąd, ponieważ większość artykułów sypkich źle reaguje na obecność wody i wymaga przechowywania w szczelnych opakowaniach, które uchronią je także przed utratą aromatu. W jaki sposób powinniśmy zatem zabezpieczyć produkty spożywcze przed zepsuciem? Przede wszystkim nie przechowujmy ich w papierowych opakowaniach. Mąkę i kaszę powinniśmy od razu przesypać do szklanego słoja lub innego pojemnika, który możemy szczelnie zamknąć. Wyjątek stanowi kasza w woreczkach, którą możemy pozostawić w opakowaniu producenta. Przed wilgocią warto chronić również przyprawy, które zachowają świeżość i aromat w pojemniczkach z ciemnego szkła lub przezroczystych słoiczkach ustawionych w zacienionym miejscu. W każdej kuchni powinny znaleźć się też dodatkowe pojemniki na kawę i herbatę – najlepiej nieprzezroczyste oraz niewykonane z metali, które mogą wpływać na smak napojów. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu liści herbaty unikniemy ryzyka, że przejmą one zapachy innych produktów spożywczych. Pamiętajmy również o tym, że wszystkie pojemniki z żywnością powinny być ustawione w pomieszczeniu o obniżonej temperaturze tj. spiżarnia lub zacienione miejsce w kuchni.

Inne publikacje  Wyroby ze srebra w Twojej kuchni

Jak utrzymać porządek i świeżość?

Rzadko zwracamy uwagę na to, że artykuły sypkie również mają swój termin przydatności, który przy właściwym przechowywaniu wynosi zwykle od czterech do dziewięciu miesięcy. Trudno jednak zweryfikować datę zakupu, jeśli mąki, kawy, herbaty i kasze od razu przesypujemy do szklanych lub plastikowych pojemników. Co zatem możemy zrobić, by uzyskać pewność, że wszystkie artykuły pozostają świeże? Wystarczy wydrukować etykiety na pojemniki, które oprócz nazwy produktu będą zawierały również miejsce na wpisanie daty przydatności. Dzięki nim będziemy mogli w pełni kontrolować zawartość domowej spiżarni bez konieczności podnoszenia wieczek oraz monitorować świeżość każdego produktu.
Przechowywanie artykułów sypkich nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy, a jedynie przestrzegania kilku prostych zasad. Ich stosowanie pomoże nam zachować świeżość oraz naturalny aromat żywności i jednocześnie utrzymać porządek na kuchennych pólkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *