Jak przygotować się do malowania, by nie zniszczyć mebli?

Malowanie wydaje się jedną z najprostszych prac remontowych, jednak są to tylko pozory. Malowanie ścian, ale i innych elementów wnętrza, takich jak chociażby meble, które chcemy odświeżyć, czy nadać im całkowicie nowy wygląd, wymaga pewnej wprawy, odpowiedniej wiedzy i wielu przygotowań. I o ile samo malowanie może pójść bardzo sprawnie, to już przygotowania do niego zajmują o wiele więcej czasu. Jednak, mimo że zajmują one często cały dzień, warto do nich się przyłożyć, by nie zniszczyć mebli i sprzętów znajdujących się w pokoju.

Jak zabezpieczyć meble na czas malowania pokoju?

Niezależnie od tego czy wykonujemy gruntowny remont, czy też jedynie odświeżamy ściany, przy malowaniu można bardzo nabrudzić. Dlatego jedną z pierwszych czynności jest zabezpieczenie mebli i innych sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu. Jeżeli mamy możliwość wyniesienia części mebli, to warto to zrobić. Jednak przed wyniesieniem należy opróżnić wszystkie półki i szafki, tak by rzeczy się w nich znajdujące nie niszczyły się w czasie przenoszenia. Jeżeli meble są wynoszone całkowicie poza mieszkanie należy zabezpieczyć szuflady i drzwiczki szafek, tak aby nie otwierały się w czasie przenoszenia. W innym przypadku może to grozić uszkodzeniem mebla, wypadnięciem szuflady lub uszkodzeniem ciała osoby przenoszącej mebel.

Czasem warto, o ile to jest możliwe, zastanowić się nad rozkręceniem mebli, które w formie złożonej o wiele łatwiej będzie przenieść do innego pomieszczenia lub wynieść całkowicie z mieszkania. W takiej formie łatwiej będzie je też przechować w piwnicy czy garażu.

Inne publikacje  Czym się kierować przy wyborze nowego mieszkania?

Co zrobić, gdy nie ma możliwości wyniesienia mebli?

Dużym problemem jest sytuacja, gdy nie możemy wynieść mebli z mieszkania lub chociażby przenieść ich do innego pomieszczenia. Najczęściej taki problem powstaje w przypadku mebli o dużych wymiarach (głównie meble wypoczynkowe, ale i szafy robione na wymiar czy duże szafy ubraniowe).

Jeżeli mamy możliwość odsunięcia mebli od ściany, to warto to zrobić, gdyż unikniemy konieczności lawirowania nad nimi i zmniejszy się ryzyko ich zniszczenia. Będziemy mieć także swobodny dostęp do całej powierzchni ściany, co ułatwi jej pomalowanie. Gdy będziemy przesuwać meble, podobnie jak w przypadku przenoszenia, należy je w pierwszej kolejności opróżnić ze wszystkich rzeczy, które się w nich znajdują (zmniejszy to znacznie wagę mebli i ułatwi ich przesunięcie, a także zminimalizuje ryzyko zniszczenia zawartości). Również w przypadku przesuwania mebli warto zabezpieczyć szuflady i drzwiczki szafek.

Po przesunięciu wszystkich mebli w odpowiednie miejsce, należy je zabezpieczyć przed ewentualnymi zabrudzeniami. Pomocna będzie w tym specjalna folia malarska. Całą powierzchnię mebli należy zakryć tą folią, tak by żaden element nie wystawał. Dodatkowo, warto folię przymocować przy pomocy taśmy malarskiej do podłogi. Dzięki takiemu zabiegowi nie będzie ona się zsuwała np. pod wpływem podmuchów powietrza spowodowanych przeciągiem czy w wyniku przechodzenia pomiędzy meblami. Oprócz zwykłej folii malarskiej dobrze jest się wyposażyć również w specjalną folię piankową o nieco grubszej fakturze, która zabezpieczy również meble przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, które zdarzają się często w czasie remontów.

Inne publikacje  Rodzaje bram posesyjnych – co warto wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *