masa szpachlowa

Jak wybrać masę szpachlową?

Masa szpachlowa jest jednym z najważniejszych materiałów budowlanych, któremu zawdzięczamy gładkie i proste ściany. Przed każdym malowaniem fachowiec ogląda powierzchnię ścian i wybiera odpowiedni rodzaj gładzi. Pora przestać traktować ją po macoszemu i poznać jej rodzaje.

Gładź i masa szpachlowa. Jakie są różnice?

Gładź szpachlowa jest nowoczesnym i funkcjonalnym materiałem budowlanym, którym wygładza się ściany. Na nowe ściany oraz na takie, które wiele już przeżyły trzeba coś nałożyć, by uzyskać ich gładkość. Do tego służą gładzie. Dziury, załamania i rysy trzeba zakryć, zanim nałoży się farbę czy tapetę. Do zakrywania i wygładzania służy gładź, która jest suchą mieszanką składników mineralnych, wypełniaczy i domieszek modyfikujących, które miesza się z wodą. Połączenie gładzi z wodą daje masę szpachlową, którą nakłada się na ścianę. W zależności od rodzaju gładzi, można ją nakładać na mokro lub na sucho, a gładzi aplikowanej na mokro nie trzeba szlifować, co jest jej wielką zaletą.

Podstawowe informacje o gładziach

Wyróżniamy cztery rodzaje gładzi, a mianowicie: gipsową, wapienną, cementową i polimerową. Mają one różne parametry i właściwości. W pomieszczeniach najczęściej stosowana jest gładź gipsowa, w której skład wchodzi syntetyczny lub naturalny gips o bardzo drobnej granulacji. Nanosi się ją łatwo, ale gdy wyschnie, trzeba ją szlifować, co wiąże się z tym, że biały i uciążliwy pył osiada na wszystkim. Konkurencją dla gotowej masy szpachlowej jest gładź wapienna, w której spoiwem jest wapno. Służy do niwelowania małych nierówności. Gładź cementowa jest bardzo trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Najbardziej elastyczna jest polimerowa gładź szpachlowa, nakłada się ją na ściany by nakładać ją na ściany, które są narażone na działanie wysokich temperatur.

Inne publikacje  Rodzaje farb i ich charakterystyka

Kilka słów o masie szpachlowej

Masy szpachlowe są mieszanką gipsu i uszlachetniających dodatków, które nadają masie odpowiednią wytrzymałość. Dobrej jakości masa szpachlowa wykazuje mały skurcz podczas wiązania, więc po wyschnięciu nie traci nic ze swej objętości. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów mas, a to, którą wybierzemy, ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądała ściana. Specjaliści radzą, by nie wybierać produktów „do wszystkiego”, gdyż nie sprawdzą się one zawsze i wszędzie, a spoiwo może pękać. Wyróżniamy dwa rodzaje mas. Pierwszą z nich jest wypełniająca, czyli konstrukcyjna masa szpachlowa, której zadaniem jest nadanie połączeniu odpowiedniej wytrzymałości. Drugi rodzaj to masy wykończeniowe (finiszowe), które stosuje się na zakończenie szpachlowania. Dają one idealną gładkość. Producenci mas radzą, by nakładali je specjaliści, którzy zrobią to tak, by masa wyglądała pięknie i dobrze się trzymała. Tego typu masy mają ogromną wytrzymałość, ale trzeba je mocno szlifować. Jako końcową warstwę masy można użyć finiszową masę szpachlową, które wystarczy delikatnie oszlifować, więc nie ma obaw o zapylenie pomieszczenia.

Chcąc uzyskać idealną płynność i jakość przejścia pomiędzy spoiną a płytą, trzeba do ostatniej warstwy użyć wysokiej jakości masy finiszowej. Masy te szlifuje się z łatwo, zapylenie pomieszczeń również jest mniejsze, gdyż drobiny materiału są większe i cięższe. Sama spoina ma również zbliżoną chłonność do płyty dzięki dodatkowi celulozy do masy.

Specjaliści od remontów twierdzą, że zastosowanie odpowiedniej masy szpachlowej i profesjonalne jej nałożenie są gwarancją, że spoina będzie trwała i niewidoczna. Zanim zaczniemy remont, zapytajmy specjalistę, by nie popełnić błędu.

Inne publikacje  Jak przygotować się do malowania, by nie zniszczyć mebli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *