Pistolet do kleju HB 220

Jaki pistoletu do kleju na gorąco?

Z pewnością każdy z nas ma w domu różnego rodzaju kleje. Zazwyczaj królują spoiwa w małych tubkach, które świetnie spajają ze sobą różne przedmioty. Coraz większą popularnością cieszą się kleje termotopliwe, występujące w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami. Klej działa tylko wtedy, gdy kupimy pistolet do kleju na gorąco. Który jest najlepszy?

Czym są kleje termotopliwe? Wybieramy pistolet do kleju na gorąco

Kleje termotopliwe to zazwyczaj kleje w laskach, które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury. Kiedy podda się je działaniu temperatury około 150˚C, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną, w której się je nakłada. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Kleje termotopliwe występują w postaci granulek, lasek oraz poduszek. Możemy ich używać także w domu. Wystarczy kupić klej w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju na gorąco, który podłączamy do prądu. Klej należy podgrzewać tak długo aż zacznie się topić. Następnie nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy.

Jak wybrać pistolet do kleju na gorąco?

Pistolet do kleju na gorąco obsługuje się łatwo i wygodnie, ale lepiej wybrać ten nieco droższy, który będzie działał niezawodnie. Do zasobnika pistoletu wkładamy laskę kleju, która w zależności od modelu sprzętu może mieć różne długości i średnice. Pistolet nagrzewa klej i przemienia go w płynną masę, która przedostaje się do dyszy, a następnie jest wyciskana na element, który chcemy złączyć. Pistolet do kleju na gorąco powinniśmy dopasować do rodzaju prac, jakie chcemy wykonać i materiału, który chcemy skleić. Bardzo ważna jest moc urządzenia, która warunkuje szybkość rozgrzewania kleju. Do drobnych prac zaleca się używanie urządzenia o mocy 30 W, zwłaszcza jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu na gorąco. Istnieją również pistolety o mniejszej mocy, jednak praca z nimi jest o wiele wolniejsza, gdyż będziemy długo czekać na rozpuszczenie się spoiwa. Jeżeli narzędzie ma służyć do prac bardziej profesjonalnych, powinniśmy zdecydować się na sprzęt nie słabszy niż ten o mocy 50 W. Najwygodniejsze są pistolety do kleju na gorąco wyposażone w akumulator, które wcześniej ładujemy. Dostępne są również modele bez akumulatora, jednak powinniśmy pamiętać, aby kabel był jak najdłuższy, co zwiększy komfort pracy. Wybierzmy urządzenie o ergonomicznym kształcie, by praca z nim była komfortowa. Zwróćmy także uwagę na końcówkę, gdyż taka o odpowiednim kształcie umożliwia precyzyjne klejenie nawet najmniejszych, dekoracyjnych elementów.
Pistolet do kleju na gorąco jest jednym z podstawowych narzędzi w podręcznej skrzynce majsterkowicza. Zapewne często będziemy z niego korzystać więc wybierzmy dobry sprzęt o ergonomicznym i wygodnym kształcie.

Inne publikacje 

Helping The others Know The Benefits Of Swedish Brides

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *