Lakiery do drewna

Lakiery do drewna bezpieczne dla alergika

Dzięki temu, że lakiery do drewna dostępne są w różnych wariantach, malowanie mebli czy podłogi nie musi wiązać się z wdychaniem drażniących oparów. Wiele sprzedawanych obecnie preparatów nie ma też nieprzyjemnego zapachu. Wiąże się to z brakiem szkodliwych związków chemicznych. Właśnie tego rodzaju lakiery powinny być wybierane przez alergików.

Jakie lakiery do drewna są odpowiednie dla alergików?

Kiedy kupujemy lakier do malowania drewnianej podłogi, mamy do wyboru preparaty wodne lub rozpuszczalnikowe. Ich utwardzanie następuje po odparowaniu substancji bazowej, czyli wody albo rozpuszczalnika. W tym pierwszym przypadku nie czujemy nieprzyjemnej woni, ani w czasie malowania, ani wtedy, gdy lakier się utwardza. Na dodatek powłoka, która powstaje na drewnianej powierzchni składa się często z naturalnych żywic. Właśnie takie ekologiczne produkty są najbardziej polecane dla alergików. Nie powinni oni kupować lakierów rozpuszczalnikowych, zwłaszcza chemoutwardzalnych. Co prawda są bardzo trwałe i odporne na ścieranie, uderzenia, wilgoć itp., ale korzystanie z nich ma jedną zasadniczą wadę – toksyczne opary unoszą się w powietrzu nawet przez kilka miesięcy. Natomiast lakier wodny również tworzy solidną warstwę ochronną na drewnie, a jednocześnie nie jest niezdrowy.Lakiery do drewna

Oprócz lakierów, do wykańczania posadzek, możemy stosować również bejce, woski czy oleje. Wiele z nich zawiera przede wszystkim naturalne substancje, ale trzeba zwrócić uwagę na to, czy w składzie nie ma terpentyny lub innych alergizujących substancji. Poza tym jeśli zdecydujemy się na jedno z powyższych rozwiązań, wówczas trzeba je regularnie stosować. W związku z tym lakierowanie jest jednak dużo bardziej praktyczne. Z drugiej strony nie każdy lubi błyszczące podłogi.

Inne publikacje  Jaki klej na ciepło czy na zimno?

Jak wybrać lakier, który nie uczula?

Duży wybór różnego rodzaju lakierów powoduje, że alergicy mogą się obawiać czy znajdą bez problemu produkt, którym bezpiecznie mogą pomalować drewnianą podłogę. Przede wszystkim zawsze można poprosić o pomoc sprzedawcę. Jednak tak naprawdę wystarczy przeczytać dokładnie informacje zamieszczone na opakowaniu. Zwróćmy uwagę na skład oraz oznaczenia, które mówią o zgodności z odpowiednimi normami, chociażby LZO 2010 czy PN EN 71.3. Jeśli zobaczymy znak zielonego liścia, możemy mieć pewność, że preparat rzeczywiście jest ekologiczny. Warto też szukać lakieru z certyfikatem potwierdzającym, że został on poddany testom hipoalergicznym. Oczywiście wszystkie tego rodzaju produkty mogą być również bezpieczne stosowane w pokojach dziecinnych.

Jakie objawy pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem znajdującym się w lakierach?

Jeśli alergik kupi lakier zawierający szkodliwe substancje chemiczne, które na dodatek działają na niego uczulająco, wówczas dość szybko pojawią się charakterystyczne objawy. Należą do nich między innymi katar, łzawienie oczu, duszności, wysypka. Są nieprzyjemne i uciążliwe. W związku z tym naprawdę warto poświecić odpowiednią ilość czasy oraz uwagi, i wybrać taki lakier do drewna, który na pewno nie będzie uczulał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *