Najlepsza farba lateksowa

W czasie remontu każdy z nas staje się po części ekspertem od materiałów wykończeniowych. Laika zawsze zaskakuje mnogość rodzajów farb w sklepach. Wybór wcale nie kończy się na samych tylko kolorach. Warto pamiętać, że praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie farby przeznaczone do użytku tak samo zewnętrznego i wewnętrznego, a nawet poszczególnych typów pomieszczeń.

 

Dlaczego lateksowa farba emulsyjna?

Co dokładnie trzeba wiedzieć o farbach, by dobrze wybrać? Przy remontach coraz częściej wybierane są farby emulsyjne. W ich obrębie bardzo dużą popularnością i uznaniem cieszy się lateksowa farba emulsyjna. Ci, którzy się na nią zdecydowali, zazwyczaj zachwalają jej trwałość, odporność na ścieranie i dodatkowo zdolność do pokrywania rys i nierówności na malowanej powierzchni.

 

Sekret farby ukryty w jej składzie1

Co sprawia, że lateksowa farba emulsyjna jest znacznie lepsza od farby akrylowej? Oba z tych typów farb zalicza się do farb dyspersyjnych, ale w farbie lateksowej spoiwem jest znacznie gęstszy kauczuk. To właśnie on nadaje farbie elastyczność, większą trwałość, sprawia, że sama aplikacja jest znacznie mniej problematyczna. Lateksowa farba emulsyjna to dobry wybór tak samo dla profesjonalistów, jak i wszystkich tych, którzy zdecydowali się robić remont we własnym zakresie. Polecana jest właściwie do wszystkich typów pomieszczeń, a doskonale sprawdzi się nawet na korytarzach, w holach i przedpokojach, gdzie tak łatwo o zabrudzenia i różne mechaniczne uszkodzenia.

Inne publikacje  Czarno-białe plakaty. Dowiedz się, gdzie pasują

Farbdosen mit verschiedenen Farben

A może rozwiązanie pośrednie?

Lateksowa farba emulsyjna jest trwała, nie płowieje, ale niestety jest też dość droga. Jeśli zwykła farba akrylowa to za mało, można zdecydować się jeszcze na rozwiązanie pośrednie. Wielu producentów ma w swojej ofercie farby akrylowo-lateksowe, które są bardzo trwałe, wytrzymałe i świetnie przepuszczają parę wodną.

 

Jak ocenić jakość farby?

Chociaż już sama lateksowa farba emulsyjna wydaje się produktem klasy premium, to jednak w obrębie tej grupy znaleźć można produkty słabszej jakości i z wyższej półki. Jak można to samodzielnie ocenić? Kluczowa informacja zamieszczona jest zazwyczaj już na samym opakowaniu. Jest nią nie cena, lecz wydajność. Producent zazwyczaj na etykiecie dokładnie informuje na ile metrów kwadratowych powierzchni wystarcza litr farby. Już na tej podstawie można szybko wyliczyć, że droższe farby są w rzeczywistości nie tylko tańsze, ale i pozwalają zaoszczędzić cenny czas.

 

Farby i kolorystyczne szaleństwo

Chociaż wybór rodzaju farby i producenta jest ważny, to mimo wszystko jest to kwestia typowo techniczna. Na efekt końcowy w znacznie większym stopniu wpływa to, jaki kolor farby się wybierze. Paleta kolorystyczna każdego praktycznie producenta regularnie powiększana jest o kolejne kolory, jednak zamiast decydować się na oryginalne barwy, lepiej pozostać w obrębie kolorów podstawowych i wybierać wśród tych najbardziej stonowanych i jasnych. Nie tylko wyglądają one elegancko, ale i dodają pomieszczeniu lekkości, sprawiają, że wydaje się optycznie większe i znacznie jaśniejsze.

Inne publikacje  Jaką gładź szpachlową wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *