Narzędzia precyzyjne

Narzędzia pomiarowe przydatne w warsztacie

Praca w każdym warsztacie jest nierozerwalnie połączona z wymogiem wykonywania dokładnych pomiarów. Sprawdź, jakie narzędzia się w tym celu przydadzą.

Suwmiarka

Jedno z najbardziej popularnych narzędzi pomiarowych. Jest to podstawa każdego warsztatu. Do wyboru jest bardzo dużo klasycznych suwmiarek, jednak warto się zaopatrzyć również w taką z odczytem elektronicznym, lub cyfrowym. Pozwala to zaoszczędzić trochę czasu, szczególnie podczas wykonywania bardziej skomplikowanych odczytów. Suwmiarki można podzielić na pięć głównych rodzajów:

  • suwmiarka z noniuszem
  • suwmiarka z czujnikiem
  • suwmiarka elektroniczna
  • wysokościomierz suwmiarkowy
  • suwmiarka modułowa

Oczywiście istnieje wiele więcej narzędzi o podobnym mechanizmie działania, ale tutaj pokazane zostały te najważniejsze. Należy również pamiętać, że suwmiarki mogą mieć postać jednostronnej, lub dwustronnej, a również być połączoną z głębokościomierzem.

Mikrometr

Mikrometr jest bardzo przydatnym narzędziem, z uwagi na możliwość wykonywania bardzo dokładnych pomiarów. Długość, średnica i grubość mogą zostać zmierzone z dokładnością nawet do 0,01mm. Dzięki niemu, łatwo jest zmierzyć przedmioty z materiałów twardych, jak na przykład, przedmioty wykonane ze stali. Jest to bardzo poręczne narzędzie do pomiarów zewnętrznych, które z pewnością znajdzie odpowiednie miejsce w profesjonalnym, jak i amatorskim warsztacie.

Cyrkiel

Jest to podstawowe narzędzie w wielu dziedzinach. Uczymy się nim posługiwać od najmłodszych lat, więc przypomnienie sobie wszelkich reguł zajmie stosunkowo mało czasu. Cyrklem można kreślić okręgi i odmierzać odcinki. Z reguły, w zestawie z cyrklem, są jeszcze końcówki (np. grafionowa, lub grafitowa) oraz złączki do rapidografu (pióro kreślarskie pozwalające rysować tuszem linii o stałej grubości) i różne przedłużacze, które są zbawienne, gdy zwykła rozpiętość cyrkla to za mało.

Inne publikacje  How to make the most of lesbian senior dating sites

Poziomica

Narzędzie, które pozwoli na sprawdzenie poziomości, lub pionowości płaszczyzn. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie. W zależności od potrzeb, warto wymienić jej trzy rodzaje:

  • Poziomica libellowa
  • Poziomica laserowa
  • Poziomica wężowa

Kątowniki

Proste narzędzie wykorzystywane do sprawdzenia kątów zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów.

Waga

Znajomość dokładnej wagi, na przykład, materiałów, może bardzo ułatwić pracę w warsztacie. W zależności od tego jaka praca jest aktualnie wykonywana, trzeba dobrać tą odpowiednią. Waga może mieć dokładność do 0,1g (waga techniczna), ale również, nawet do 0,00001g. Oczywiście, przy pracy nad większymi projektami, przyda się waga przemysłowa, która jest często zautomatyzowana. Waga sklepowa również może się przydać, jednak tylko w mniejszych projektach.

Czujnik zegarowy

Jest to narzędzie pomiarowe, które ma zastosowanie zarówno w warsztatach, jak i laboratoriach. Jest niezwykle dokładne. Stosowany jest często podczas kontroli wymiarów podczas produkcji oraz sprawdzania maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *