Kleje termotopliwe Buehnen

Nowoczesne sposoby łączenia

Klejenie to nic innego jak proces łączenia ze sobą za pomocą kleju różnego rodzaju materiałów. Kleje składają się przede wszystkim z polimerów, które łączy się z napełniaczami, rozpuszczalnikami czy rozcieńczalnikami. Stosuje się je do spajania różnych surowców – metalu, drewna, gumy czy tworzyw sztucznych. Jednym z najnowocześniejszych sposobów łączenia materiałów jest stosowanie klejów termotopliwych.

Zastosowanie klejów w przemyśle

Obecnie kleje znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywane są między innymi do przyklejania etykiet na butelkach w przemyśle spożywczym. Niekiedy pełnią również funkcje montażowe w przemyśle budowlanym, elektronicznym czy motoryzacyjnym. W przemyśle stolarskim natomiast najczęściej wykorzystywane są kleje termootopliwe.

Kleje tego typu cieszą się sporą popularnością zresztą nie tylko w przemyśle. Są bowiem trwałe i niezawodne. Stosowane są również w przypadku łączenia elementów metalowych. Cechują się przy tym znacznie lepszą skutecznością niż nity. Ponadto są o wiele łatwiejsze w użyciu.

Czym cechują się kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe produkowane są na bazie syntetycznych polimerów (PA – poliamid, SP – poliolefina, EVA – octan etyleno-winylow). Nie zawierają przy tym składników lotnych czy wody. Zaliczane są do grupy klejów zielonych, a więc nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Poza tym nowoczesne kleje termotopliwe to gwarancja wysokiej wytrzymałości połączenia. Na skutek klejenia dochodzi bowiem do reakcji kleju z wodą, która znajduje się w składzie klejonych materiałów.

Inne publikacje  Букмекерская Контора 1хбет Ставки На Спорт Онлайн, Официальный Сайт Бк, Вхо

Kleje termotopliwe łączą klejone powierzchnie w kilkanaście sekund. Wpływa to w znacznym stopniu na przyspieszenie procesu produkcyjnego. Poza tym nie zapychają dyszy, co oznacza też ograniczenie wydatków związanych z naprawą sprzętu. Obecnie do ich produkcji najczęściej wybiera się poliolefiny.

Kleje termotopliwe i ich zastosowanie w przemyśle

Kleje produkowane na bazie EVA znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Cechują się bowiem bardzo krótkim czasem łączenia oraz łatwością aplikacji. Kleje termotopliwe nakłada się za pomocą specjalnych pistoletów, do których wkłada się laski kleju w sztyfcie. Są one wygodne w użyciu. Dlatego też wykorzystywane są w wielu pracach montażowych między innymi podczas przyklejania listew przypodłogowych czy łączenia elementów mebli.

Niekiedy kleje tego typu stosuje się także w branży opakowań. Granulaty służą tam jako baza do klejów łączących elementy produkcyjne. W zakładach, które wykorzystują kleje na większą skalę są one rozpuszczane w zbiornikach i nakładane przy pomocy węży. Czasem skleja się nimi gotowe już opakowania.

Coraz częściej kleje na gorąco stosowane są też we florystyce przy produkcji bukietów, girland i różnego rodzaju dekoracji, a także modelarstwie. Stanowią bowiem bardzo dobre spoiwo o charakterze uniwersalnym. Ponadto pistolety do kleju na gorąco pozwalają na ich aplikowanie w sposób bardzo precyzyjny, co w wielu przypadkach jest kwestią nadrzędną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *