malowanie drewna

O czym należy pamiętać podczas malowania podłogi z drewna

Drewniana podłoga może stanowić jeden z najbardziej reprezentacyjnych elementów aranżacji domu czy mieszkania. Materiał jakim jest naturalne drewno charakteryzuje się piękną barwą, ułożeniem słojów i ciekawą fakturą. Jednak wraz z upływem czasu ulega stopniowemu zużyciu się, pojawiają się na nim rysy, lakier się ściera. Dlatego też co jakiś czas konieczne jest jej odświeżenie. Jak należy zabrać się do malowania drewnianej podłogi? O czym warto pamiętać?

Jaki preparat do malowania wybrać?

Jeszce kilka lat temu normą było używanie podkładu, po którego aplikacji możliwe było zastosowanie już właściwego lakieru. W chwili obecnej na rynku dostępne są produkty, które łączą w sobie cechy tych dwóch preparatów, a ponadto nie wydzielają nieprzyjemnej woni. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które pozwala na znaczną oszczędność czasu. Pozostaje w tym wypadku wybór pomiędzy lakierem matowym lub błyszczącym.

Modne w ostatnim czasie jest malowanie podłóg wykonanych z drewna farbami kryjącymi. Jest to także bardzo praktyczne, gdyż farba pokrywa wszystkie przebarwienia i plamy, które zdążyły powstać w trakcie użytkowania podłogi. Do malowania powierzchni drewnianych przeznaczone są produkty odporne na ścieranie i inne czynniki natury mechanicznej. Szczególnie polecane do tego celu są farby ftalowe, ale można do tego celu wykorzystać także niektóre farby przeznaczone do betonów.Lakiery do drewna

Jak przygotować podłogę do malowania?

Efekt końcowy uzależniony jest w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania drewnianej podłogi do malowania. Stara warstwa lakieru nie musi zostać dokładnie zdjęta, ale powierzchnia powinna być zmatowiona i wygładzona np. przy pomocy papieru ściernego. Trzeba ją także dokładnie oczyścić  z wszelkiego rodzaju kurzy i pyłków oraz wysuszyć. Wszystkie pęknięcia i ubytki dobrze jest wypełnić przeznaczoną do tego celu masą szpachlową. Nie wolno także zapomnieć o sprawdzeniu podłogi pod kątem wystających, starych  gwoździ.

Inne publikacje  Hippo Télécharger

O czym pamiętać podczas malowania?

Pomieszczenie, w którym znajduje się podłoga przeznaczona do malowania powinno posiadać dobrą wentylację. Przed przystąpieniem do pracy warto przykryć taśmą maskującą wszystkie elementy, aby ochronić je przed kurzem i pyłem. Jest to niezwykle istotne, wszelkie pyłki mogą bowiem spowodować powstanie efektu mało estetycznych grudek na pomalowanej powierzchni.

Do malowania najlepiej użyć nowych narzędzi np. pędzla z syntetycznego włosia, najlepiej o szerokości takiej jak deski podłogowe. Pociągnięcia farby należy wykonywać wzdłuż desek, na maksymalnie dwóch jednocześnie. Dzięki temu farba nie zostanie nałożona kilka razy w tym samym miejscu. Drugą warstwę nakłada się w momencie, gdy pierwsza całkowicie wyschła. Najlepiej odczekać nawet 24 godziny.

Trzeba pamiętać o tym, że świeżo nałożona farba jest bardzo delikatna, nie wolno więc od razu do pomieszczenia wnosić mebli. Lepiej odczekać kilka dni aż całkowicie wyschnie. Dopiero po tym okresie można bez obaw ustawić na podłodze nawet ciężkie elementy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *