nakładanie tynku

Praktyczne zastosowanie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy to jeden z najczęściej stosownych materiałów dekoracyjnych. Wyjątkowa struktura oraz ciekawy kolor, jaki może mieć taki tynk, sprawiają, że stosując go, podkreśla się ciekawe detale architektoniczne domu. Tynk mozaikowy jest nie tylko ładny i efektowny, ale także odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Gdzie można go stosować?

Czym jest tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy to tynk cienkowarstwowy, w którym wykorzystuje się walory estetyczne mozaiki. Tynk cienkowarstwowy to rodzaj zaprawy murarskiej, którą nakłada się na ściany budynków. Ma od 1 do 3 mm grubości. Występują tynki akrylowe, mineralne, silikatowe i silikonowe. W tynkach mozaikowych spoiwem jest żywica, dzięki czemu są bardzo elastyczne i odporne na zabrudzenia. Dobrze wytrzymują szorowanie, więc można je myć i czyścić. Element dekoracyjny tynku mozaikowego uzyskuje się dzięki zatopieniu w nim maleńkich kamyczków, które mogą tworzyć różne konfiguracje kolorystyczne.

Gdzie stosuje się tynk mozaikowy?

W marketach budowlanych znajdziemy tynk mozaikowy w postaci gotowej do użycia mieszaniny barwionych piasków kwarcowych lub kruszyw marmurowych na bazie żywicy akrylowej. Możemy go używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Na zewnątrz budynku tynk mozaikowy nakłada się jako ostatnią warstwę wykończeniową w systemie ociepleń budynków. Stosuje się w go miejscach, które są narażone na szybkie zabrudzenia, czyli na przykład na podmurówkach i cokołach. Używając go, podkreślimy także ciekawe detale architektoniczne, na przykład balustrady, gzymsy czy ściany balkonów. Zazwyczaj wybiera się ciemne mieszkanki kolorystyczne, ale nie jest to regułą.

Inne publikacje  BHP na budowie domu

Stosujemy tynk mozaikowy wewnątrz budynku

Tynk mozaikowy jest bardzo odporny na zarysowania czy wyszczerbienia, więc z powodzeniem można stosować go na ścianach, które narażone są na wycieranie. Dobrze sprawdzi się na przykład w przedpokoju czy na klatce schodowej. Tego typu tynk warto nałożyć także w pomieszczeniach użyteczności publicznej, na korytarzach, klatkach schodowych, ciągach komunikacyjnych lub poczekalniach. Zastąpi on modną niegdyś lamperię, które zdecydowanie nie wygląda dobrze. Tynk mozaikowy stosuje się także w dekoracyjnych obudowach kominków.

Jak nakładamy tynk mozaikowy?

Zanim zaczniemy nakładać tynk, upewnijmy się, że kupiliśmy dobry rodzaj, czyli przeznaczony na ściany zewnętrzne lub wewnętrzne. Podłoże musi być dobrze przygotowane, czyli idealnie suche, gładkie i pozbawione pęknięć. Należy oczyścić je ze śladów pyłu, kurzu i tłustych plan, a nierówności i szczeliny trzeba zaszpachlować. Następnie nałóżmy specjalny preparat gruntujący przystosowany pod tynk mozaikowy. Na ściany zewnętrzne tynk należy nakładać w ciepłe dni, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli będzie zimno, tynk będzie pękał, a zbyt mocne nasłonecznienie może spowodować, że tynk wyschnie zbyt szybko i powstaną nierówności.

Użycie tynku mozaikowego pozwala na stworzenie pięknej kompozycji w dekoracji domu. Jeśli boimy się, że zrobimy to źle, poprośmy o pomoc fachowca, który nałoży tynk równo, co wydobędzie i podkreśli wyjątkową urodę struktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *