imadło

Rodzaje imadeł

Podczas prac warsztatowych zawsze przydaje się pomocna dłoń. A co zrobić, gdy nie ma nikogo w pobliżu? Na szczęście człowiek na przestrzeni wieków opracował urządzenie, które ułatwia przytrzymywanie różnych obrabianych materiałów. Z imadłem praca wydaje się lżejsza.

Trzecia ręka

Imadło jest jak trzecia ręka. Jest to przyrząd służący do mocowania przedmiotów obrabianych ręcznie lub mechanicznie. Dzięki temu mamy ręce wolne i możemy użyć większej siły przy obróbce, jeżeli jest ona obróbką ręczną. Imadło zbudowane jest z dwóch szczek zamocowanych współosiowo na śrubie, którą kręcimy przy pomocy pokrętła. Rozróżniamy dwa rodzaje imadeł – stolarskie i ślusarskie. Te pierwsze zbudowane są z drewna, również szczęki, aby podczas obróbce drewna nie uszkodzić materiału. Imadła ślusarskie zbudowane są ze stali. Szczęki są wyposażone w tarkę, która ma za zadanie lepiej utrzymywać ściskany materiał. Wielkość imadła zależy od prac jakie wykonujemy w swoim warsztacie. Zazwyczaj profesjonalne warsztaty ślusarskie wyposażone są w kilka imadeł o różnej wielkość.

Różne zastosowania

Imadła stosowane są do różnych prac. Dlatego można spotkać różne rodzaje imadeł. Obecnie często spotykanym imadłem i jest imadło maszynowe stanowiące integralną część obrabiarki lub frezarki. Konstrukcją nie różni się wiele od klasycznych imadeł. Wyróżnia się płaską budową, tak aby mieć jak najwięcej miejsca na obrabianie przymocowanego przedmiotu. kolejnym przykładem imadła jest imadło kątowe. To nic innego jak połączone dwa imadła dające możliwość łączenia lub obrabiania przedmiotów mających w swojej konstrukcji kąt 90 stopni. Często stosowane w technikach spawalniczych. Pozwala na precyzyjne ułożenie przedmiotów pod kątem 90, dobre mocne przymocowanie zapewniające, że podczas spawania przedmioty nie ruszą się. Trzecim rodzajem jest imadło modelarskie. Właściwie konstrukcja nie różni się od klasycznych imadeł ślusarskich. Jednak jest coś, co je wyróżnia. Przede wszystkim są to małe, mobilne imadła. Wyposażone w dodatkową śrubę mocującą możemy przymocować je do dowolnego blatu. Dodatkowym atutem imadeł modelarskich jest obrotowa podstawa pozwalającą na wykonywanie obrotu całym imadłem z obrabianym przedmiotem. Jest to szczególnie konieczne przy pracach modelarskich, kiedy przedmiot umieszczony w szczekach imadła nie może być poruszony, a potrzebujemy obrabiać materiał z innej strony. Znane od wieków do tej pory cieszą się uznaniem profesjonalistów i jeszcze długo będą wykorzystywane podczas prac ręcznych i maszynowych.

Inne publikacje 

The Do This, Get That Information On Iranian Girls

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *