Sposób na oszczędzanie wody – baterie czasowe

Zasoby wody na ziemi nie są nieskończone. Stąd ekolodzy prowadzą intensywną edukację społeczeństw i jest już sporo ludzi, którzy nauczyli się myśleć globalnie i oszczędzają wodę, prąd, ograniczają zużycie detergentów czy plastikowych opakowań. Inni oszczędnie gospodarują zasobami ziemi, bo… liczą pieniądze.

Ekologiczne czyli oszczędnie

Bez względu na to czy jesteśmy zatroskani o dobro ogółu czy hołdujemy zasadzie „koszulka bliska ciału” i dbamy o najbliższe otoczenie, uznając, że i tak nie mamy wpływu na innych, powinniśmy oszczędzać wodę, energię, nie niszczyć i nie zaśmiecać środowiska. Jeśli nie robimy tego w imię ekologicznych idei, to spójrzmy na to przez pryzmat comiesięcznych rachunków za media.
Wbrew pozorom ciągłe upominanie domowników: „Zgaś światło”, „Nie napełniaj całej wanny do kąpieli”, „Czy ty musisz dwa razy dziennie brać prysznic?!” ma niewielki wpływ na wysokość rachunków za media, za to szybko zasłużymy na miano zrzędy. Zamiast pokrzykiwania na najbliższych może warto pomyśleć o zamontowaniu nowoczesnych urządzeń, które w wymierny sposób wspomagają oszczędzanie. Do stosowania żarówek energooszczędnych już się właściwie przyzwyczailiśmy. Wielu z nas, wymieniając domowy sprzęt AGD, poszukuje pralek, lodówek czy płyt grzewczych o najwyższym stopniu energooszczędności. A co ze zmniejszaniem zużycia wody?

bateria czasowa
Źródło : https://www.ole.pl/category/armatura-sanitarna

Płynie woda, płynie …

Większość z nas przywykła już do obsługi specjalnych baterii ograniczających zużycie wody w miejscach publicznych: w toaletach w centrach handlowych, restauracjach czy na stacjach benzynowych. Jednak tylko nieliczni wiedzą, że baterie czasowe z powodzeniem można zamontować w domu. Takie oszczędzające armatury potrafią ograniczyć zużycie wody o 60 %. Mercedesami w tej kategorii są baterie elektroniczne bezdotykowe. Specjalna fotokomórka uruchamia strumień wody po wsunięciu dłoni pod wylewkę baterii. Najlepsza armatura tego typu jest wyposażona dodatkowo w termostat, który ogranicza temperaturę wody do 38 st. C, co nie tylko zapobiega ewentualnym poparzeniom, ale także oszczędza energię potrzebną do podgrzania wody. Dostępne są również elektroniczne baterie dotykowe, które uruchamia się delikatnym muśnięciem w wyznaczonym miejscu armatury. Wypływa z nich równomierny strumień wody przez określony czas. Takie baterie czasowe można ustawić w zakresie 1 do 60 sekund. Nieco mniej zaawansowane technologicznie, ale znacznie ograniczające zużycie wody, są baterie czasowe, utrzymujące stały strumień, w ustalonej temperaturze przez kilkanaście sekund w wypadku armatury umywalkowej i do 55 sekund w bateriach natryskowych. Te baterie same zamykają strumień. By przedłużyć wypływ wody trzeba je ponownie uruchomić.

Inne publikacje  What is the Best Girl Race to Marry?

Może ktoś powie, że wszelkie oszczędzacze utrudnią codzienność i swobodne korzystanie z wody. Jednak do nowego sposobu obsługi baterii można się szybko przyzwyczaić, a jeszcze szybciej przywiążemy się do niższych rachunków za media.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *