Wyroby ze srebra w Twojej kuchni

Srebro to jeden z najbardziej cenionych na świecie kruszców. Ten piękny metal szlachetny od lat służy nie tylko do wyrobu tak lubianej przez wiele osób biżuterii, ale też przedmiotów codziennego użytku.

Czy na pewno relikt przeszłości?

Srebrna zastawa była wyznacznikiem statusu społecznego w przedwojennych domach. Każda gospodyni domowa z dumą pielęgnowała rodowe srebra. Pomimo upływu lat srebrne sztućce nadal są dosyć popularne, a firmy oferują nam szeroki wachlarz wyrobów srebrnych i platerowanych (powlekanych srebrem). Są one przede wszystkim doskonałym i niezwykle eleganckim prezentem odpowiednim na większe okazje – jubileusze czy śluby. Możliwość personalizowania poszczególnych elementów zestawu sztućców poprzez grawerowanie pozwoli utrwali wspomnienia i uczyni srebrne sztućce jeszcze bardziej wartościowymi.

srebrne sztucce

Jak czyścić srebro? Specjalne preparaty i domowe sposoby

Srebrne sztućce należy pieczołowicie pielęgnować. Zmywarka zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. By zachować niepowtarzalny blask zastawy, sięgnijmy po specjalistyczne płyny do czyszczenia srebra. Można też  posłużyć się sprawdzonymi domowymi sposobami. Doskonale do tego celu nadają się napoje typu coca-cola oraz ocet lub substancje takie jak: soda oczyszczona, amoniak, płatki mydlane, mąka ziemniaczana czy nawet pasta do zębów. Na sczerniałe ślady pomóc może sok z cytryny, sól oraz popiół z kominka czy nawet z papierosa. Większość z nas ma choć jeden z wyżej wymienionych produktów w swoim domu – nie bójmy się spróbować ich użyć, jeśli nie mamy pod ręką specjalnego preparatu.

Inne publikacje  Jak przechowywać produkty spożywcze?

Oprócz odpowiedniego środka do czyszczenia srebra potrzebna będzie także miękka ściereczka. Przydadzą się nam specjalne impregnowane ściereczki, które możemy kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.

Sztućce dziełem sztuki

Sztućce służą oczywiście do spożywania posiłków, ale piękne widelce, noże i łyżki ze srebra stanowią jednocześnie swoiste dzieło sztuki i są prawdziwą ozdobą stołu. Na rynku znajdziemy kolekcje nawiązujące wzornictwem do konkretnych stylów artystycznych – sztućce mogą wyróżniać się na przykład trzonkami inspirowanymi estetyką klasycyzmu, romantyzmu czy stylem art déco. Czasami spotyka się zdobienia w postaci elementów ażurowych. Typowym dla eleganckiej zastawy motywem są motywy roślinne, na przykład antyczne liście laurowe; wśród elementów zdobniczych znajdziemy nawet instrumenty muzyczne.

Detale w tego typu sztućcach są perfekcyjnie dopracowane, a same widelce, noże i łyżki mają doskonałe proporcje i wyważenie. Takie wysokiej klasy przedmioty będą wspaniałym zwieńczeniem aranżacji stołu podczas większych  uroczystości rodzinnych i eleganckich obiadów, świadcząc o wysokiej kulturze i naszym poczuciu estetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *