Zasady impregnacji drewna

Drewno, często użytkowane jest narażone na zniszczenia. Szczególnie drewno znajdujące się na zewnątrz. Odpowiednie zabezpieczenie pozwala zachować dobry stan każdego drewniano elementu. W celu zachowania odpowiedniej urody drewna należy w tym celu stosować odpowiednie preparaty. 

Zasady odpowiedniej impregnacji drewna

W celu impregnacji drewna trzeba się kierować następującymi zasadami:

  • Zawsze należy sprawdzić stan drewna po okresie zimowym. Wilgoć, promienie UV i duże temperatury są czynnikami, które negatywnie wpływają na stan naszego drewna.

 

  • Zagrożenie stanowią grzyby, owady oraz insekty. W przypadku impregnacji drewna należy sprawdzić czy drewno nie popękało, nie przetarło się, nie wyblakło lub czy nie zostało zaatakowane przez grzyb.

 

  • Odpowiednio przygotuj podłoże. Należy zacząć od usunięcia starych, łuszczących się powłok oraz zszarzałej warstwy drewna. W celu usunięcia należy posłużyć się papierem ściernym o granulacji 120. Po usunięciu należy szlifowaną powierzchnię odpylić.

 

  • Dobrze wybierz impregnatory. Każdy produkt posiada swoje właściwości. Nowym produktem na polskim rynku są impregnaty oraz lakierobejce szybkoschnące. Stosowanie ich pozwoli przyśpieszyć prace renowacyjne. Najważniejszą zaletą tych produktów jest to, że są odporne na deszcz już po pierwszej godzinie od zastosowania. W przypadku drewna nie zabezpieczonego przed biokorozją należy zastosować bardzo szybkoschnący gruntujący impregnat do drewna.

 

  • Należy sprawdzić, jak określony produkt zabezpieczy nasze drewno. Preparaty takie jak lakierobejce, oleje do drewna, lakiery czy lazury nie zawierają w składzie biocydów, które uchronią nasze drewno przed pleśniami, grzybami oraz owadami. Lakierobejce, oleje do drewna oraz lakiery nie powinny być stosowane na zewnątrz bez wcześniejszego ugruntowania. W celu zabezpieczenia drewna przed biokorozją należy stosować impregnaty do drewna gruntujące.
Inne publikacje 

Type Of Vietnamese Mail Order Bride

 

  • Stosowanie zbyt grubych warstw jest bardzo częstym błędem, ponieważ może to być przyczyną pękania i łuszczenia. Dodatkowo gruba warstwa powoduje, że czas schnięcia jest dłuższy oraz dekoracyjny efekt jest bardzo słaby.

Skuteczność impregnacji drewna

W przypadku impregnacji drewna należy pamiętać o tym, że zastosowanie preparatu powinno być poprzedzone zapoznaniem się z etykietą oraz instrukcją użycia. Skuteczność impregnacji jest zależny od tego jak głęboko preparat wniknie w strukturę deski. Zawsze należy impregnować suche drewno, ponieważ drewno mokre spowoduje, że stosowany środek wchłonie się wolniej i będzie mieć słabe właściwości zabezpieczające. Wytworzone powłoki ochronne będą nietrwałe i bardzo szybko ulegną zniszczeniu. Pośpiech nie jest wskazany w przypadku impregnacji. Dlatego warto jest poczekać, aby drewno dobrze wyschło. Zalecane preparaty do impregnacji drewna można znależć na stronie http://drewnochron.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *