pastelowe farby

Jak poradzić sobie z plamami na ścianie

Problem usuwania plam ze ścian spotkał chyba każdego. Niektóre rodzaje farb pozwalają na łatwe ścieranie zanieczyszczeń, w przypadku innych procedura jest nieco bardziej wymagająca. Podpowiadamy jak poradzić sobie z plamami na ścianie.

Jak zabezpieczyć się przed plamami na ścianie?

Pojawianie się plam na ścianie to problem, którego nie da się uniknąć. Można starać się mu przeciwdziałać, np. malując wnętrze farbami akrylowymi, które pokrywają powierzchnie jednolitą warstwą, odporną na wodę i ścieranie. Farby takie posiadają w swoim składzie materiały gumowe, dzięki czemu ewentualne plamy łatwo jest usunąć. Nie zawsze jednak czyszczone powierzchnie pokryte są takim rodzajem farby.

Chcąc pozbyć się niechcianych śladów ze ściany należy pamiętać o jednej zasadzie: im szybciej tym lepiej. Zabrudzenie najłatwiej usunąć, kiedy jeszcze nie przeniknie w głębsze struktury farby.

 

Tradycyjne metody usuwania plam ze ściany

Podczas usuwania plam ze ściany można posiłkować się specjalnymi specyfikami, które łatwo dostać w sklepach budowlanych i chemicznych. Mydła i płyny malarskie przeznaczone są do usuwania plam, które wniknęły głęboko w strukturę farby. Nie zawsze zdają one jednak egzamin. Można wtedy sięgnąć po niezwykle skuteczne metody domowe.

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie płynu do naczyń. Podobne rezultaty można osiągnąć przecierając zabrudzenie płynem do mycia szyb i okien. Jeżeli i to nie pomoże, pomocną może okazać się… pianka do golenia. Wymaga ona jednak nieco dłuższego kontaktu z plamą, dlatego należy zostawić ją w problematycznym miejscu na kilka godzin. Im starsza plama, tym dłużej powinna znajdować się na niej pianka.

Inne publikacje  Czy płyty do zabudowy są bezpieczne?

Podobną zasadę należy zastosować używając białej kredy. Ten nietypowy sposób polega na zamalowaniu plamy kredą, którą należy tam pozostawić na dłuższy czas. W zależności od stopnia zabrudzenia, może to być kilka minut lub nawet kilkanaście godzin. Resztki kredy powinno się usuwać suchą ściereczką z mikrofibry.

 

Pozostałe rozwiązania

Czasem plama jest tak oporna, że usunięcie jej jest niemożliwe. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak zwyczajnie ją czymś zakryć. Zastawienie jej wazonem lub kanapą jest tylko chwilowym rozwiązaniem i warto pomyśleć o nieco skuteczniejszych rozwiązaniach.

Jednym ze sposobów na zasłonięcie plamy są naklejki na ścianę, które można znaleźć w marketach budowlanych oraz niektórych sklepach papierniczych. Posiadają niezliczone ilości wzorów, dzięki czemu łatwo dobrać naklejki, które będą pasować jednocześnie do indywidualnego gustu i wystroju  pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można nie tylko zasłonić nieestetyczną plamę, ale również ozdobić wnętrze i nadać mu zupełnie nowego charakteru.

Nie wszystkim jednak to rozwiązanie przypadnie do gustu. Wielbiciele minimalizmu będą musieli zdecydować się na rozwiązanie ostateczne, czyli zamalowanie plamy. Najlepiej użyć do tego celu farby w identycznym odcieniu jak ta, która pokrywa już ścianę. Niechciana plama może być również okazją do zmiany wystroju i przemalowania wnętrza na zupełnie inny kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *